Turkce İngilizce Arapça

altsayfaustzemin

Twitter Facebook Google

Kazakça Tercüme

Kazakça Türk dillerinden biridir. Kiril, Latin ve Arap alfabesi ile yazılabilmektedir. Kazakça genetik olarak Türk dillerinden biri olmasının yanı sıra Altay dilleri ve komşuları Kırgızların dili olan Kırgızca ile de yakın akrabadır. Kazakça, Kazakistan’ın resmi dili olmakla beraber Özbekistan, Rusya ve Tacikistan’da da konuşulmaktadır. Ülkenin ikinci dili de Rusçadır. Çin, Moğolistan, İran ve Afganistan’da anadili Kazakça olan gruplar yaşamaktadır.

Kazakça üç diyalekte ayrılmakta olup bu diyalektler ülkenin tarihsel gelişimine dayanmaktadır. 1920’li yıllara kadar Kazakça Ruslar tarafından çoğunlukla Kırgızca, Kazak-Kırgızca veya Kazak-Tatarca olarak tanımlandı ve kendisi ile yakın akrabalığı olan Kırgız dilinden ayırt edilmedi. Kazakçanın sözlüğü 1930’lu yıllarda Azerice ’den gelen kelimelerle zenginleştirildi. Modern Kazakça ancak 1936/1937’de gelişmeye başladı. Sovyetler Birliği ülkelerinden olması nedeni ile ikinci dil doğal olarak Rusça idi.

1990’lı yılların başlarında Türki dillerin konuşulduğu Orta Asya’nın ve Kafkasların devletleri resmi dilleri için “yeni Türkçe Alfabe” diye adlandırılan ve Latin Alfabesine dayanan alfabeyi benimsediler. Bu nedenle kurulan bir Kazakça-Kırgızca Komisyonu Latin alfabesini çalıştı ve kendileri için uygun harfleri aldı. Bu da 6 Ocak 1998’de yayınlandı. Ancak, söz konusu alfabe resmi alfabe olarak kullanılmadığından Kazakistan’da devlet işlerinde halen Kiril alfabesi kullanılmaktadır. 16 Nisan 2004’de Kazak haber ajansı internet sitesinde Kiril alfabesinin yanı sıra Latin alfabesini de kullanmaya başladı. Aralık 2012’de devlet başkanlarının yaptığı açıklamaya göre Latin alfabesine 2025 yılına kadar geçilmiş olunacaktır, ancak bunun ilk kullanımına 2015’de başlanması beklenmektedir.

Kazakça – Türkçe Tercüme: Kazakça çeviri hizmeti veren Pos Tercüme Bürosu, sözlü veya yazılı, talep ettiğiniz her konuda Türkçeden Kazakçaya ve Kazakçadan Türkçeye en uygun fiyata en kaliteli ve en doğru çeviri hizmetini sunmaktadır.

Copyright ©2014 Pos Tercüme

‘’Bu web sitesinde yayınlanan tüm özgün metin ve görsellerin telif hakkı Pos Tercüme Ltd. Şti.’ne aittir.’’