Turkce İngilizce Arapça

altsayfaustzemin

Twitter Facebook Google

Hırvatça Tercüme

Hırvatça, Güney Slav dillerinin Boşnakça ve Sırpça gibi standart dillerinden biridir. 1 Temmuz 2013’de Hırvatistan’ın AB’ye girmesi ile birlikte AB’nin 24. Resmi dili olmuştur. Hırvatça yaklaşık 7 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Hırvatistan’ın dışında Bosna-Hersek ve Voyvodina’da da anadil olarak Hırvatça konuşulmaktadır. Hırvatistan’ın tek resmi dili olmakla birlikte aynı zamanda Bosna-Hersek ve Sırbistan’ın da resmi dillerinden biridir.

Hırvatça yazılım dili 9. Yüzyılda eski kilise Slavcası ile başlamıştır. Rönesans zamanında yazılar yerel diyalektlerde yazılmıştır. 1850’li yılların başlarında Almanca Avusturya – Macaristan İmparatorluğunun resmi dili olduğundan Hırvatçanın 1848 yılında resmi dil olarak ilan edilmesi iptal edilmiştir.1867 yılında Zagreb’de kurulan Yugoslav Bilim ve Sanat Akademisi Hırvat ve Sırp dillerinin geliştirilmesi üzerine ilk çalışmalara başlamıştır. Doğu Avrupa ülkelerinin Sovyetler Birliğinin egemenliği altına girmeleri bu ülkelerin kendi dillerinin gerilemesine ve sadece halkın arasında kullanılmasına yol açmıştır. 1974 yılında sonra Hırvatistan Hırvatçayı ders olarak okullara sokmuştur. 1991 yılında bağımsızlık ilan edilmesinden sonra Hırvatça Hırvatistan’ın resmi ve tek dilli olarak tanınmıştır.

Hırvatça-Türkçe Tercüme: Hırvatça çeviri hizmeti veren Pos Tercüme Bürosu, sözlü veya yazılı, talep ettiğiniz her konuda Türkçeden Hırvatçaya ve Hırvatçadan Türkçeye en uygun fiyata en kaliteli ve en doğru çeviri hizmetini sunmaktadır.

Copyright ©2014 Pos Tercüme

‘’Bu web sitesinde yayınlanan tüm özgün metin ve görsellerin telif hakkı Pos Tercüme Ltd. Şti.’ne aittir.’’