Turkce İngilizce Arapça

altsayfaustzemin

Twitter Facebook Google

Belarusça Tercüme

Beyaz Rusça veya Belarusça, Doğu Slav dillerinden biridir. Belarusça, Ukraynaca ve Rusça ile birlikte orta çağda o bölgede kullanılan Eski Rusça diye de tanımlanan Rus dilinden ortaya çıkmış üç dilden biridir. 14.Yüzyıldan itibaren Litvanya Büyük Dukalığında dukalık dili olarak kullanılan bir dil geliştirilmiştir, bu dil Belarusçanın atasıdır. Büyük Dukalığın genişlemesi ile birlikte Kiev Rusçası Ukraynacadan da etkilenmiştir. Polonya ile Litvanya’nın birlik kurmasından sonra Lehçe’nin etkisinde de kalmıştır.

Ancak 19. Yüzyılın ilk yarısında yeni Belarusça yazım dilinde yazılan ilk edebi eserler ortaya çıkmaya başlamıştır, bu eserler özellikle Belarusçanın Kuzeydoğu diyalektlerini desteklemişlerdir. 1905 devriminden sonra hukuki kitaplar ve gazeteler bu dilde basılmaya başlanmıştır. 1920’lere kadar Sovyetler Birliğinde Belarusça kendini geliştirme imkanı bulsa da sonrasında Sovyetlerin baskısı altında kalmıştır. 1933’den itibaren gerek dilbilgisi gerekse sözlüğü Rusça etkisi altında kalmıştır. Polonya’nın bölgelerinde konuşulan Belarusça'da 1939 yılında Polonya’nın Sovyetler Birliğine katılması ile aynı kadere mahkum olmuştur. Perestroyka ile birlikte Belarusçanın yazım dilinde yeni bir yapılanma oluştu ve 1990 yılında Belarus’un resmi dili olarak ilan edildi.

Günümüzde Belarusça yazım dili özellikle şehirlerde kullanılmaktadır. Eğitim sisteminde Rusça kullanılmaktadır. Öğrenciler ve öğretmenler eğitimde Belarusçanın konuşulmasına karşı çıkmışlardır. Rusça aynı zamanda Beyaz Rusya’nın ikinci dilidir. Bu nedenlerden dolayı pek çok Beyaz Rus zaman içerisinde Belarusçanın Rusça içinde yok olup gideceğinden korkmaktadırlar.

Belarusça – Türkçe Tercüme: Belarusça çeviri hizmeti veren Pos Tercüme Bürosu, sözlü veya yazılı talep ettiğiniz her konuda Türkçeden Belarusçaya ve Belarusçadan Türkçeye en uygun fiyata en kaliteli ve en doğru çeviri hizmetini sunmaktadır.

Copyright ©2014 Pos Tercüme

‘’Bu web sitesinde yayınlanan tüm özgün metin ve görsellerin telif hakkı Pos Tercüme Ltd. Şti.’ne aittir.’’