Turkce İngilizce Arapça

altsayfaustzemin

Twitter Facebook Google

Azerice Tercüme

Azerbaycan dili veya başka bir tanımla Azerbaycan Türkçesi Türk dillerinin Oğuz grubuna mensuptur. Azerbaycan’ın resmi dili olup Türklerin en yakın akrabasıdır. Azerice günümüzde 14 milyon anadil konuşanı ile İran’daki en önemli Türk dilidir. Diğer Türk dillerinde olduğu gibi Azeri Türkçesi’nin yazım tarihçesi de Orhun alfabesi ile başlamıştır.

Azerbaycan’ın 1929’a kadar Arap asıllı alfabe ile yazılan edebiyat dili ayrılmaz bir şekilde Osmanlı Türkçesi ile bağlantılıdır. Azerice 1929 -1939 yılları arasında Latin alfabesi ile yazılmıştır. Mecburi Rusça eğitiminin başlaması ile birlikte 1939’dan itibaren Kiril Alfabesi ile yazılsa da 1991’yılından sonra Latin Alfabesi kullanılmaya başlanmıştır.

Azerice günümüzde, Azerbaycan, İran, Türkiye ve Irak’ta yaşayan Türkmenlerin çoğunluğu tarafından konuşulmaktadır. Azerice “Kuzey Azericesi – Kuzey Azerbaycan Türkçesi” ve “Güney Azericesi – Güney Azerbaycan Türkçesi” olarak ikiye ayrılır, aralarındaki en büyük fark; Kuzey Azericesi’nin önemli ölçüde Rusçadan, Güney Azericesinin Farsçadan etkilenmiş olmasıdır.

Azerice – Türkçe Tercüme: Azerice çeviri hizmeti veren Pos Tercüme Bürosu, sözlü veya yazılı talep ettiğiniz her konuda Türkçeden Azericeye ve Azericeden Türkçeye en uygun fiyata en kaliteli ve en doğru çeviri hizmetini sunmaktadır.

Copyright ©2014 Pos Tercüme

‘’Bu web sitesinde yayınlanan tüm özgün metin ve görsellerin telif hakkı Pos Tercüme Ltd. Şti.’ne aittir.’’