Turkce İngilizce Arapça

altsayfaustzemin

Twitter Facebook Google

Arnavutça Tercüme

Arnavutça Hint-Avrupa dil ailesinden olup 15. Yüzyıldan beri yazılı olarak belgelenmiş ve günümüzde Arnavutluğun ve Kosova’nın resmi dili olmuştur. Toplam 7,2 milyon insan Arnavutça konuşmaktadır, 2,5 milyonunu Arnavutluk’ta yaşayanlar oluştururken geriye kalanı Balkan ülkelerinde ve başka ülkelere göç edenler tarafından konuşulur. Güneydoğu Avrupa ülkelerinde ve İtalya’da Arnavutça konuşan azınlıklar bulunmaktadır.

Arnavutçada eski Yunanca, Latince, Arapça, Türkçe, İtalyanca ve Fransızcadan girmiş kelimeler bulunmaktadır. 19. yüzyılda nasyonalizmin Arnavutlar arasında yayılması ile birlikte bir Arnavut edebiyatı doğmuştur. 1870’den sonra ilk gazeteler ve makaleler yayınlanmıştır. O dönemde Arnavutça Latin ya da Yunan alfabesi ile (çok az da olsa bazen Arapça) yazılmaktaydı. 19. Yüzyıl sonunda Arnavut halk hareketini destekleyenler Arnavutça yazımının da birleştirilmesi için çaba sarf etmişlerdir. 1908 yılından Arnavutçanın Latin alfabesi ile yazılmasına karar verilmiştir. Günümüzde kullanılan Arnavutçada Latince sözcüklerin sayısı artmakta olup, Türkçe ve Arapçadan gelen sözcükler kaldırılmaktadır.

Arnavutça – Türkçe Tercüme: Arnavutça çeviri hizmeti veren Pos Tercüme Bürosu, sözlü veya yazılı talep ettiğiniz her konuda Türkçeden Arnavutçaya ve Arnavutçadan Türkçeye en uygun fiyata en kaliteli ve en doğru çeviri hizmetini sunmaktadır.

Copyright ©2014 Pos Tercüme

‘’Bu web sitesinde yayınlanan tüm özgün metin ve görsellerin telif hakkı Pos Tercüme Ltd. Şti.’ne aittir.’’