Turkce İngilizce Arapça

altsayfaustzemin

Twitter Facebook Google

Arapça Tercüme

Arapça, Afro-Asyatik dil ailesinin Sami dalının en fazla yayılmış dili olup aynı zamanda Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden bir tanesidir. 320 milyon kişinin ana dili bunlara ilaveten 90 milyon kişinin de ikinci dili olduğu sanılmaktadır. Kutsal dil olarak da rolü bulunduğundan dünya dillerinden bir tanesi haline gelmiştir. Modern standart Arapça dili, Kuran ve edebiyat dili olan klasik Arapçaya dayanmakla birlikte çok sayıdaki konuşma biçimleri ile birbirlerinden ayrılmaktadır.

Farklı ülkelerdeki Arapça diyalektleri kısmen birbirlerinden ciddi anlamda farklı olduklarından ve aynı zamanda aralarındaki coğrafi uzaklığın büyük olmasından dolayı çok zor anlaşılabilir hale gelmiştir. Örneğin Cezayir’de Arapça çekilen bir film Körfez ülkelerinde gösterime girerse altyazılı olabilmektedir.

Klasik Arapçadan pek çok diyalekt ortaya çıkmıştır. Yüksek Arapçanın modern standart dil olarak dikkate alınıp alınmaması gerektiğine dair çok fazla tartışma bulunmaktadır. Yüksek Arapçada modern bilim alanlarındaki ve modern dünyadaki pek çok terime karşılık gelebilecek kelime bulunmadığından Arap ülkelerinde çok nadiren günlük konuşma dili olarak kullanılmaktadır.

Arapça, Mısır, Cezayir, Bahreyn, Cibuti, İsrail, Irak, Yemen, Ürdün, Kamerun, Katar Kuveyt, Lübnan, Libya, Fas, Umman, Filistin, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Somali, Sudan, Suriye Tunus ve Batı Sahra’nın resmi dilidir. Son dönemlerde konuşulan Arapça tekrar önem kazanmaya başlamıştır, bunun en büyük sebebi ise Katar’daki El-Cezire gibi Panoramik uydu yayınlarının önemli ölçüde medyada yer almaya başlamasıdır.

İslam‘dan önceki dönemde Arap Yarımadasında çok zengin bir edebiyat dili hüküm sürmekteydi, ancak bu dil sözlü olarak diğer kuşaklara aktarılmaktaydı. İslamiyet'in ilk zamanlarında bu dil ile pek çok şiir yazıldı ve saklandı. Klasik yüksek Arapça Kuran dilidir. Yüzyıllar boyunca dil gittikçe değişime uğramakla birlikte yazıda bu pek anlaşılamamaktadır.

Arapça – Türkçe Tercüme: Arapça çeviri hizmeti veren Pos Tercüme Bürosu, sözlü veya yazılı talep ettiğiniz her konuda Türkçeden Arapçaya ve Arapçadan Türkçeye en uygun fiyata en kaliteli ve en doğru çeviri hizmetini sunmaktadır.

Copyright ©2014 Pos Tercüme

‘’Bu web sitesinde yayınlanan tüm özgün metin ve görsellerin telif hakkı Pos Tercüme Ltd. Şti.’ne aittir.’’